Skip to main content


Icon Legend
This session is not in your schedule.
This session is in your schedule. Click again to remove it.

Full Schedule

Full Schedule

  • Wednesday, October 11, 2023
  • 8:00 AM – 3:00 PM PDT
    BMES Board of Directors Meeting
  • 11:00 AM – 5:00 PM PDT
    2023 BME-IDEA Meeting
  • 12:00 PM – 4:00 PM PDT
    Industry Tours (Ticketed Event)
  • 12:00 PM – 7:30 PM PDT
    Registration Opens
  • 2:00 PM – 3:00 PM PDT
    AIMBE Academic Council Meeting
  • 3:00 PM – 5:00 PM PDT
    Meet the Faculty Candidates Forum
  • 5:00 PM – 6:00 PM PDT
    How to Maximize Your Conference Experience with Annual Meeting Co-Chairs:  Stacey Finley, Brendan Harley, and Kelly Stevens
  • 5:00 PM – 7:00 PM PDT
    BME-IDEA Reception
  • 6:00 PM – 7:30 PM PDT
    Special Event - Welcome Reception in Exhibit Hall
  • 6:30 PM – 9:00 PM PDT
    Council of Chairs Meeting (invitation only)
  • 6:30 PM – 9:00 PM PDT
    Council of Diversity Dinner Meeting (invitation only)
  • 8:30 PM – 9:30 PM PDT
    Special Event - LGBTQIA+ in BME & Friends Dessert Social  (ticket purchase required)
  • Thursday, October 12, 2023
  • 7:00 AM – 8:00 AM PDT
    Cellular and Molecular Bioengineering (CMBE) Special Interest Group - Council Meeting (Invitation Only)
  • 7:00 AM – 5:00 PM PDT
    Registration Badge Pickup
  • 7:30 AM – 8:00 AM PDT
    High School Expo and Poster Competition Orientation 
  • 8:00 AM – 9:00 AM PDT
    BMES Advanced BioManufacturing SIG
  • 8:00 AM – 9:00 AM PDT
    Medical Device Security Regulations
  • 8:00 AM – 9:30 AM PDT
    Accessible Technologies and Sex Differences in Women's Health

    Moderator: Christine O'Brien – Washington University in St. Louis

    Moderator: Maral Mousavi (she/her/hers) – University of Southern California

    Women's Health

  • 8:00 AM – 9:30 AM PDT
    Advancements in Biomaterials for Bone Regeneration: From Targeted Delivery to Electric Stimulation

    Track Chair: Marissa Wechsler – The University of Texas at San Antonio

    Track Chair: Monica Hinds, PhD – Oregon Health & Science University

    Track Chair: Erika Moore – University of Maryland

    Track Chair: Brian Aguado – University of California, San Diego

    Moderator: Aidan E. Gilchrist (he/him/his) – University of California, Davis

    Moderator: Settimio Pacelli

    Biomaterials

  • 8:00 AM – 9:30 AM PDT
    Artificial Intelligence (AI) in Biomedical Engineering (BME) Education
  • 8:00 AM – 9:30 AM PDT
    Biofluid Mechanics

    Moderator: Mitchel Colebank, PhD (he/him/his) – University of California, Irvine

    Moderator: Valerie Tutwiler

    Biomechanics

  • 8:00 AM – 9:30 AM PDT
    Bioimaging

    Moderator: Leopold Green – Purdue University

    Moderator: Omid Yaghmazadeh, PhD (he/him/his) – New York University School of Medicine

    Biomedical Imaging and Instrumentation

  • 8:00 AM – 9:30 AM PDT
    Bioinformatics

    Track Chair: Jiahe Li

    Moderator: Ivana Parker, Ph.D. – University of Florida

    Moderator: Douglas Brubaker – Center for Global Health and Diseases, Department of Pathology, Case Western Reserve University School of Medicine & Blood Heart Lung Immunology Research Center, University Hospitals Cleveland Medical Center

    Technologies for Emerging Infectious Diseases

  • 8:00 AM – 9:30 AM PDT
    Biomaterials/3D Printing

    Moderator: Katherine Hixon (she/her/hers) – Dartmouth College

    Moderator: Irene de Lazaro, PhD MSc PharmD (she/her/hers) – New York University

    Biomanufacturing

  • 8:00 AM – 9:30 AM PDT
    BMES National Meetings Committee & 2024 Annual Meeting Planning Committee Meeting (invitation only)
  • 8:00 AM – 9:30 AM PDT
    Bone

    Moderator: Nick Willett, PhD – University of Oregon, Knight Campus

    Moderator: Hannah M. Zlotnick, PhD (she/her/hers) – BioFrontiers Institute, University of Colorado at Boulder

    Orthopedic and Rehabilitation Engineering

  • 8:00 AM – 9:30 AM PDT
    Brain & CNS delivery

    Moderator: Leo Chou

    Moderator: Ching-An Peng, n/a – University of Idaho

    Drug Delivery

  • 8:00 AM – 9:30 AM PDT
    Cancer Drug Delivery and Nanotechnology I

    Track Chair: Jan Lammerding, PhD (he/him/his) – Cornell University

    Track Chair: Jessica Winter – The Ohio State University

    Moderator: Daniel Hayes – Pennsylvania State University

    Moderator: Anandi Krishnan, PhD (she/her/hers) – Stanford University - School of Medicine

    Cancer Technologies

  • 8:00 AM – 9:30 AM PDT
    Cardiovascular Biomechanics and Hemodynamics

    Moderator: Lucas Timmins

    Moderator: Matthew Bersi – Washington University in St. Louis

    Cardiovascular Engineering

  • 8:00 AM – 9:30 AM PDT
    Computational Method Development in Deep Learning

    Moderator: Sepideh Dolatshahi, PhD – University of Virgina, Charlottesville

    Moderator: Daniel Abebayehu

    Data Analysis and Deep Learning

  • 8:00 AM – 9:30 AM PDT
    Computational Models of cellular immunology

    Moderator: Mohammad Aminul Islam, PhD (he/him/his) – University at Buffalo, The State University of New York

    Moderator: Ashlee N. Ford Versypt – University at Buffalo, The State University of New York

    Bioinformatics, Computational and Systems Biology

  • 8:00 AM – 9:30 AM PDT
    Concurrent Platform Sessions and Special Sessions Track (90 minutes)
  • 8:00 AM – 9:30 AM PDT
    Engaging and Empowering Diverse Populations in BME

    Track Chair: Stacey Finley (she/her/hers) – University of Southern California

    Track Chair: Kelly Stevens – University of Washington

    Track Chair: Brendan A.C. Harley – Department of Chemical and Biomolecular Engineering, University of Illinois Urbana Champaign

    Moderator: John R. Clegg, Ph.D. – University of Oklahoma

    Moderator: Mykel D. Green, PhD (he/him/his) – University of Texas, Austin

    Social Transformation

  • 8:00 AM – 9:30 AM PDT
    Engineering Endocrine Tissue Function
  • 8:00 AM – 9:30 AM PDT
    Exploring Biomaterials for Advanced Drug Delivery: From Design to Therapeutic Applications

    Track Chair: Marissa Wechsler – The University of Texas at San Antonio

    Track Chair: Monica Hinds, PhD – Oregon Health & Science University

    Track Chair: Erika Moore – University of Maryland

    Track Chair: Brian Aguado – University of California, San Diego

    Moderator: Craig L. Duvall – Vanderbilt University

    Moderator: Simone A. Douglas-Green, PhD (she/her/hers) – Massachusetts Institute of Technology

    Biomaterials

  • 8:00 AM – 9:30 AM PDT
    Innovations in Regenerative Medicine: Focusing on Endometrium, Muscle, and Wound Healing

    Track Chair: Marissa Wechsler – The University of Texas at San Antonio

    Track Chair: Monica Hinds, PhD – Oregon Health & Science University

    Track Chair: Erika Moore – University of Maryland

    Track Chair: Brian Aguado – University of California, San Diego

    Moderator: Karina Nakayama, PhD (she/her/hers) – Oregon Health & Science University

    Moderator: Donald Griffin

    Biomaterials

  • 8:00 AM – 9:30 AM PDT
    Magnetic Resonance Imaging and Nuclear Medicine

    Moderator: Curtis L. Johnson (he/him/his) – University of Delaware

    Moderator: Yingxiao Wang – University of Southern California

    Biomedical Imaging and Instrumentation

  • 8:00 AM – 9:30 AM PDT
    Multiomics-guided engineering of cellular responses

    Track Chair: Omid Veiseh – Rice University Department of Bioengineering

    Moderator: Rong Fan (he/him/his) – Yale University

    Moderator: Michael Diehl, PhD – Rice University

    Cellular and Molecular Bioengineering

  • 8:00 AM – 9:30 AM PDT
    Novel Carriers and Delivery Systems

    Moderator: Teng Su, PhD (he/him/his) – Duke University

    Moderator: Lakeshia J. Taite – University of Virginia

    Drug Delivery

  • 8:00 AM – 9:30 AM PDT
    Photoacoustic Imaging

    Track Chair: Karl Lewis

    Track Chair: Ria Mazumder, PhD (she/her/hers) – Widener University

    Moderator: Albert Kim – University of South Florida

    Moderator: Brent Winslow

    Biomedical Imaging and Instrumentation

  • 8:00 AM – 9:30 AM PDT
    Starting Off Right: Tips and Tricks for Your First Faculty Position
  • 8:00 AM – 9:30 AM PDT
    Systems analysis of cell signaling

    Moderator: Tamara Kinzer-Ursem – Purdue University

    Moderator: Feilim Mac Gabhann, PhD – Johns Hopkins University

    Bioinformatics, Computational and Systems Biology

  • 8:00 AM – 9:30 AM PDT
    Tumor Microenvironment

    Track Chair: Jan Lammerding, PhD (he/him/his) – Cornell University

    Track Chair: Jessica Winter – The Ohio State University

    Moderator: Walter L. Murfee – University of Florida

    Moderator: Catherine F. Whittington – Worcester Polytechnic Institute

    Cancer Technologies

  • 8:00 AM – 9:30 AM PDT
    Vascular Tissue Engineering

    Keynote Speaker: Guohao Dai, Fellow, AHA AIMBE (he/him/his) – Northeastern University

    Moderator: Moriah Katt – West Virginia University

    Moderator: Zhongkui Hong, PhD – Texas Tech University

    Tissue Engineering

  • 8:00 AM – 11:00 AM PDT
    Exhibit Hall Hours
  • 9:30 AM – 10:00 AM PDT
    Learn how you can advance your future in medical device innovation and healthcare design with Johns Hopkins University’s master’s program in bioengineering innovation and design
  • 9:30 AM – 10:30 AM PDT
    Posters - Poster Session A 
  • 10:30 AM – 11:45 AM PDT
    Plenary Sessions - State of the Society with Cynthia Reinhart-King & Pritzker Distinguished Lecture
  • 11:30 AM – 12:30 PM PDT
    Cardiovascular Engineering & Technology Journal Editorial Board Meeting (Invitation Only)
  • 11:45 AM – 12:30 PM PDT
    Lunch on Own
  • 11:45 AM – 1:00 PM PDT
    Special Event - Celebration of  Communities of Color in BME Luncheon (ticket purchase required)
  • 12:15 PM – 1:15 PM PDT
    Cellular and Molecular Bioengineering, Board of Associate Editors Business Meeting (Invitation Only)
  • 12:30 PM – 1:30 PM PDT
    Resilience and Mental Health in Biomedical Engineering Faculty and Students
  • 12:30 PM – 2:00 PM PDT
    Advancements in Biomaterials for Cardiac Tissue Engineering: From Spheroid Assembly to Targeted Delivery

    Track Chair: Marissa Wechsler – The University of Texas at San Antonio

    Track Chair: Monica Hinds, PhD – Oregon Health & Science University

    Track Chair: Erika Moore – University of Maryland

    Track Chair: Brian Aguado – University of California, San Diego

    Moderator: Amber Doiron

    Moderator: Perla Ayala, Ph.D. – CSU Long Beach

    Biomaterials

  • 12:30 PM – 2:00 PM PDT
    Applications of Deep Learning Approaches in Biomedical Engineering

    Moderator: Belinda Akpa, PhD (she/her/hers) – Oak Ridge National Laboratory

    Moderator: Bryana Harris, BChE – University of Virginia

    Data Analysis and Deep Learning

  • 12:30 PM – 2:00 PM PDT
    Biomaterials in Women's Health

    Moderator: Kaitlin Fogg, Ph.D. (she/her/hers) – Oregon State University

    Moderator: Matthew Bersi – Washington University in St. Louis

    Women's Health

  • 12:30 PM – 2:00 PM PDT
    BME Master's Program Workshop: Types & Challenges
  • 12:30 PM – 2:00 PM PDT
    Cancer

    Moderator: Joscelyn Mejias, PhD (she/her/hers) – Johns Hopkins University

    Moderator: Ali Salifu

    Drug Delivery

  • 12:30 PM – 2:00 PM PDT
    Cancer Drug Delivery and Nanotechnology II

    Track Chair: Jan Lammerding, PhD (he/him/his) – Cornell University

    Track Chair: Jessica Winter – The Ohio State University

    Moderator: Richard Heller, PhD – University of South Florida

    Moderator: Jyothi Menon – University of Rhode Island

    Cancer Technologies

  • 12:30 PM – 2:00 PM PDT
    Cardiac Pathophysiology: electrophysiology and heart valves

    Moderator: Saami Yazdani – Wake Forest University, Dept of Engineering

    Moderator: Pim Oomen, PhD (he/him/his) – University of California, Irvine

    Cardiovascular Engineering

  • 12:30 PM – 2:00 PM PDT
    Cardiovascular Biomechanics I

    Moderator: Brooks Lindsey, PhD (he/him/his) – Georgia Institute of Technology

    Moderator: Wuqiang Zhu

    Biomechanics

  • 12:30 PM – 2:00 PM PDT
    Cartilage I

    Moderator: Blanka Sharma – University OF Florida

    Moderator: Jenny Puetzer (she/her/hers) – Virginia Commonwealth University

    Orthopedic and Rehabilitation Engineering

  • 12:30 PM – 2:00 PM PDT
    Cell Production

    Moderator: Yuguo Lei, PHD – Penn State University

    Moderator: Xiaoping Bao (he/him/his) – Purdue University

    Biomanufacturing

  • 12:30 PM – 2:00 PM PDT
    Cell-cell interactions to tailor cell functions

    Track Chair: Omid Veiseh – Rice University Department of Bioengineering

    Moderator: Karin Wang – Temple University

    Moderator: Catherine Kim – Yale University

    Cellular and Molecular Bioengineering

  • 12:30 PM – 2:00 PM PDT
    Computational Modeling of Cancer and Systems Biology

    Track Chair: Jan Lammerding, PhD (he/him/his) – Cornell University

    Track Chair: Jessica Winter – The Ohio State University

    Moderator: Ioannis Zervantonakis (he/him/his) – University of Pittsburgh

    Moderator: Sepideh Dolatshahi, PhD – University of Virgina, Charlottesville

    Cancer Technologies

  • 12:30 PM – 2:00 PM PDT
    Concurrent Platform Sessions and Special Sessions Track (90 minutes)
  • 12:30 PM – 2:00 PM PDT
    Contrast-Enhanced Ultrasound and Therapeutic Ultrasound

    Moderator: Choon Hwai Yap (he/him/his) – Imperial College London

    Moderator: Junjie Yao – Duke University

    Track Chair: Ria Mazumder, PhD (she/her/hers) – Widener University

    Track Chair: Karl Lewis

    Biomedical Imaging and Instrumentation

  • 12:30 PM – 2:00 PM PDT
    Diagnostic tools

    Track Chair: Jiahe Li

    Track Chair: Ana M. Porras, PhD (she/her/hers) – University of Florida

    Moderator: Sangmoo Jeong

    Moderator: Tatiana Z. Cuellar-Gaviria, PhD (she/her/hers) – The Ohio State University

    Technologies for Emerging Infectious Diseases

  • 12:30 PM – 2:00 PM PDT
    Engineering Organ-on-Chip Systems I

    Moderator: Renita Horton

    Moderator: Yuliang Xie – Roy J. Carver Department of Biomedical Engineering, University of Iowa

    Nano and Micro Technologies

  • 12:30 PM – 2:00 PM PDT
    Forensic Biomedical Engineering
  • 12:30 PM – 2:00 PM PDT
    Guidelines for Equitable Faculty Hiring based on Research and Practice
  • 12:30 PM – 2:00 PM PDT
    Implantable Devices

    Moderator: Margot damaser

    Moderator: Christopher T. Wagner – The College of New Jersey

    Device Technologies and Biomedical Robotics

  • 12:30 PM – 2:00 PM PDT
    Machine learning for biomedical applications

    Moderator: Jishnu Das, PhD – University of Pittsburgh

    Moderator: Daniel Reker – Department of Biomedical Engineering, Duke University

    Bioinformatics, Computational and Systems Biology

  • 12:30 PM – 2:00 PM PDT
    Mechnoimmunobiology

    Track Chair: Elizabeth Wayne, PhD (she/her/hers) – Carnegie Mellon University

    Track Chair: John T. Wilson, Ph.D. – Vanderbilt University

    Track Chair: Kathryn Miller-Jensen – Yale University

    Moderator: Karin Wang – Temple University

    Moderator: Dana Reinemann, PhD (she/her/hers) – University of Mississippi

    Immunoengineering

  • 12:30 PM – 2:00 PM PDT
    Multicellular Engineered Living Systems

    Moderator: Mehdi Jorfi, PhD – Harvard Medical School

    Moderator: Yi Zheng, PhD (he/him/his) – Syracuse University

    Keynote Speaker: Martin Trapecar – Johns Hopkins School of Medicine, Institute for Fundamental Biomedical Research

    Tissue Engineering

  • 12:30 PM – 2:00 PM PDT
    Neural Devices to Restore Function After Spinal Cord Injury
  • 12:30 PM – 2:00 PM PDT
    NIH / NIBIB Funding Panel
  • 12:30 PM – 2:00 PM PDT
    Poster Rapid Fire 1

    Moderator: Craig L. Duvall – Vanderbilt University

    Moderator: Natalia Higuita-Castro, Ph.D. (she/her/hers) – The Ohio State University

    Moderator: Ting-Yu Shih, PhD (he/him/his) – Boston University

    Drug Delivery

  • 12:30 PM – 2:00 PM PDT
    Representation in BME Research and Data for Health Equity I

    Track Chair: Stacey Finley (she/her/hers) – University of Southern California

    Track Chair: Kelly Stevens – University of Washington

    Track Chair: Brendan A.C. Harley – Department of Chemical and Biomolecular Engineering, University of Illinois Urbana Champaign

    Moderator: Patrick M. Boyle – University of Washington

    Moderator: Erica Pratt, PhD (she/her/hers) – Boston University

    Social Transformation

  • 12:30 PM – 2:00 PM PDT
    Science, Engineering, and Identity
  • 12:30 PM – 2:00 PM PDT
    Stem Cells in Tissue Engineering and Disease Modeling

    Moderator: Jingwei Xie – University of Nebraska Medical Center

    Moderator: Abhinav Bhushan – Illinois Institute of Technology

    Keynote Speaker: Feng Zhao – Texas A&M University

    Tissue Engineering

  • 12:30 PM – 2:00 PM PDT
    Systems analysis of spatial and microbial cell signaling

    Track Chair: Aaron Meyer – University of California, Los Angeles

    Moderator: Jaeyun Sung

    Moderator: Ashlee N. Ford Versypt – University at Buffalo, The State University of New York

    Bioinformatics, Computational and Systems Biology

  • 1:00 PM – 3:00 PM PDT
    High School Poster Competition
  • 1:00 PM – 4:00 PM PDT
    AIMBE Board Meeting
  • 1:30 PM – 4:30 PM PDT
    Exhibit Hall Hours
  • 2:00 PM – 3:00 PM PDT
    Posters - Poster Session B 
  • 2:30 PM – 4:30 PM PDT
    The 11th US-Korea Joint Workshop on Biomedical Engineering (2-4pm?)
  • 3:00 PM – 4:00 PM PDT
    Deconstructing Virtual Communications
  • 3:00 PM – 4:30 PM PDT
    Advancements in Biomaterials Scaffolds: From Hydrogels to Elastomers

    Track Chair: Marissa Wechsler – The University of Texas at San Antonio

    Track Chair: Monica Hinds, PhD – Oregon Health & Science University

    Track Chair: Erika Moore – University of Maryland

    Track Chair: Brian Aguado – University of California, San Diego

    Moderator: Wilson Poon – University of Texas at El Paso

    Moderator: Michael Blatchley, PhD (he/him/his) – University of Colorado Boulder

    Biomaterials

  • 3:00 PM – 4:30 PM PDT
    Advancements in Experimental & Computational Cardiovascular Engineering

    Keynote Speaker: Johnathan Tune, PhD – University of North Texas Health Science Center

    Moderator: Reza Avaz

    Moderator: Ellie Rahbar – Wake Forest School of Medicine

    Cardiovascular Engineering

  • 3:00 PM – 4:30 PM PDT
    Athanasiou Student and Post-doc Awards Session
  • 3:00 PM – 4:30 PM PDT
    Biohybrid Systems and Human-Machine Interfaces

    Moderator: Siwei Zhao – University of Nebraska Medical Center

    Device Technologies and Biomedical Robotics

  • 3:00 PM – 4:30 PM PDT
    Black Women in Biomedical Engineering: Reconnect and Rejuvenate
  • 3:00 PM – 4:30 PM PDT
    BME Resume Guidance and Review
  • 3:00 PM – 4:30 PM PDT
    Cancer Mechanobiology

    Track Chair: Jan Lammerding, PhD (he/him/his) – Cornell University

    Track Chair: Jessica Winter – The Ohio State University

    Moderator: Indrajit Sriastava – Texas Tech University

    Moderator: Panagiotis Mistriotis – Auburn University

    Cancer Technologies

  • 3:00 PM – 4:30 PM PDT
    Cardiovascular Biomechanics 2: Modeling

    Moderator: Chiara Bellini, PhD (she/her/hers) – Northeastern University

    Moderator: Jacopo Ferruzzi

    Biomechanics

  • 3:00 PM – 4:30 PM PDT
    Cell/Tissue Mechanobiology

    Moderator: Nehal Abu-Lai

    Moderator: Roberto Alonso Matilla – University of Minnesota

    Biomechanics

  • 3:00 PM – 4:30 PM PDT
    Concurrent Platform Sessions and Special Sessions Track (90 minutes)
  • 3:00 PM – 4:30 PM PDT
    DEI and Engineering Identity

    Moderator: Mirela Ovreiu

    Moderator: Christopher Arena

    Biomedical Engineering Education

  • 3:00 PM – 4:30 PM PDT
    Design, Laboratories, and Capstone

    Moderator: Dawn M. Kilkenny – Faculty of Applied Science and Engineering, University of Toronto

    Moderator: Isaac Macwan – Fairfield University

    Biomedical Engineering Education

  • 3:00 PM – 4:30 PM PDT
    Drug delivery to the pulmonary and digestive systems

    Moderator: Maria Gonzalez Porras

    Moderator: Renato Navarro, PhD (he/him/his) – Stanford University

    Drug Delivery

  • 3:00 PM – 4:30 PM PDT
    Endoscopy, OCT, X-Ray and CT

    Moderator: Brooks Lindsey, PhD (he/him/his) – Georgia Institute of Technology

    Moderator: Yin Ren, MD, PhD – Division of Otology, Neurotology, and Cranial Base Surgery, Department of Otolaryngology - Head and Neck Surgery, The Ohio State University Wexner Medical Center

    Biomedical Imaging and Instrumentation

  • 3:00 PM – 4:30 PM PDT
    Engineering models

    Track Chair: Jiahe Li

    Track Chair: Ana M. Porras, PhD (she/her/hers) – University of Florida

    Moderator: Gregg Duncan – University of Maryland

    Moderator: Rebecca Byler – Yale University

    Moderator: shengjie zhai – University of Nevada Las Vegas

    Technologies for Emerging Infectious Diseases

  • 3:00 PM – 4:30 PM PDT
    Engineering Organ-on-Chip Systems II

    Moderator: Abhinav Bhushan – Illinois Institute of Technology

    Moderator: Bethany Almeida, PhD (she/her/hers) – Clarkson University

    Nano and Micro Technologies

  • 3:00 PM – 4:30 PM PDT
    Female Cancers

    Moderator: Jenna Mueller, Dr. – Fischell Department of Bioengineering, University of Maryland

    Moderator: María Virumbrales-Muñoz – University of Wisconsin - Madison

    Women's Health

  • 3:00 PM – 4:30 PM PDT
    Inside the NIH and NSF: Funding Priorities and the Review Process
  • 3:00 PM – 4:30 PM PDT
    Model Systems for Studying CNS Tissues and Diseases

    Moderator: Dany Munoz Pinto

    Moderator: Allison Andrews, PhD – Temple University, Lewis Katz School of Medicine

    Moderator: Diego F. Alzate (he/him/his) – The Ohio State University

    Neural Engineering

  • 3:00 PM – 4:30 PM PDT
    Molecular Immunoengineering

    Track Chair: Elizabeth Wayne, PhD (she/her/hers) – Carnegie Mellon University

    Track Chair: John T. Wilson, Ph.D. – Vanderbilt University

    Track Chair: Kathryn Miller-Jensen – Yale University

    Moderator: Handan Acar – University of Oklahoma Stephenson School of Biomedical Engineering

    Moderator: Aaron H. Morris, PhD – University of Michigan

    Immunoengineering

  • 3:00 PM – 4:30 PM PDT
    Multiscale integrative systems biology

    Moderator: Ashlee N. Ford Versypt – University at Buffalo, The State University of New York

    Moderator: Alexander Vlahos, PhD (he/him/his) – Stanford University

    Bioinformatics, Computational and Systems Biology

  • 3:00 PM – 4:30 PM PDT
    Navigating the Funding and Visibility Landscape in Women’s Health
  • 3:00 PM – 4:30 PM PDT
    Neuroinflammation

    Moderator: Timothy O'Shea – Boston University

    Moderator: Tao Sun

    Moderator: Juhi Samal, PhD (she/her/hers) – Duke University

    Neural Engineering

  • 3:00 PM – 4:30 PM PDT
    Organ-on-Chip for Regenerative Medicine

    Keynote Speaker: Dan Dongeun Huh – NSF Science and Technology Center for Engineering Mechanobiology, University of Pennsylvania, Philadelphia, PA 19104, USA., Department of Bioengineering, University of Pennsylvania, Philadelphia, PA 19104, USA., Institute for Regenerative Medicine, Perelman School of Medicine, University of Pennsylvania, Philadelphia, PA 19104, USA

    Moderator: Shang Song, Ph.D. – University of Arizona

    Moderator: Kunal Mitra, PhD – Florida Institute of Technology

    Tissue Engineering

  • 3:00 PM – 4:30 PM PDT
    Systems immunology

    Moderator: Aaron Meyer – University of California, Los Angeles

    Moderator: Sepideh Dolatshahi – University of Virginia

    Bioinformatics, Computational and Systems Biology

  • 3:30 PM – 4:30 PM PDT
    Student Chapter and High School Poster Competition Award Ceremony
  • 4:30 PM – 5:10 PM PDT
    Plenary Session - Diversity Award Lecture & BMES New Fellows Presentation
  • 5:15 PM – 6:00 PM PDT
    Fellows - Champagne Toast and Photo (Invitation Only)
  • 6:00 PM – 7:00 PM PDT
    Cornell University Alumni Event
  • 6:00 PM – 7:00 PM PDT
    Networking Reception - ABET Program Evaluators Representing BMES (Invitation Only)
  • 6:00 PM – 7:00 PM PDT
    Special Event- Industry Mixer (Ticketed Event)
  • 6:00 PM – 10:00 PM PDT
    Florida International University Reception
  • 6:30 PM – 9:00 PM PDT
    Council of Chairs Meeting (Invitation Only)
  • 7:00 PM – 9:00 PM PDT
    Boston University Reception
  • 7:00 PM – 9:00 PM PDT
    Clemson University Dept of Bioengineering Reception
  • 7:00 PM – 9:00 PM PDT
    Engineering World Health Reception
  • 7:00 PM – 9:00 PM PDT
    University of Illinois Urbana-Champaign Reception
  • 7:00 PM – 9:00 PM PDT
    University of Maryland Fischell Department of Bioengineering Reception
  • 7:00 PM – 9:00 PM PDT
    University of Michigan Reception
  • 7:00 PM – 9:00 PM PDT
    University of Rochester
  • 7:00 PM – 9:00 PM PDT
    University of Washington Reception
  • 7:00 PM – 9:00 PM PDT
    Vanderbilt University Reception
  • 7:00 PM – 9:00 PM PDT
    VT/WF School of Biomedical Engineering and Sciences 630 - 930 pm
  • 7:00 PM – 10:00 PM PDT
    Cornell University Reception
  • 7:00 PM – 10:00 PM PDT
    Johns Hopkins University Reception
  • 7:00 PM – 10:00 PM PDT
    Northwestern/Center for Advanced Regenerative Engineering (CARE)
  • 7:00 PM – 10:00 PM PDT
    Purdue University Reception
  • 7:00 PM – 10:00 PM PDT
    Rensselaer Polytechnic Institute Reception
  • 7:00 PM – 10:00 PM PDT
    Special Events - Hosted University Receptions
  • 7:00 PM – 10:00 PM PDT
    Tufts University Reception
  • 7:00 PM – 10:00 PM PDT
    UC Systemwide Reception
  • 7:00 PM – 10:00 PM PDT
    University of Arizona Reception
  • 7:00 PM – 10:00 PM PDT
    University of Florida Reception
  • 7:00 PM – 10:00 PM PDT
    University of Pittsburgh Reception
  • 7:00 PM – 10:00 PM PDT
    University of Texas at Austin Reception
  • 7:00 PM – 10:00 PM PDT
    USC Reception
  • 7:00 PM – 10:00 PM PDT
    Wallace Coulter Reception
  • 7:00 PM – 10:00 PM PDT
    Washington University in St. Louis Reception
  • 7:00 PM – 10:00 PM PDT
    Yale University Reception
  • 8:00 PM – 10:00 PM PDT
    Duke University Reception
  • 8:00 PM – 10:00 PM PDT
    Ohio State University Reception
  • Friday, October 13, 2023
  • 7:00 AM – 5:00 PM PDT
    Registration Badge Pickup
  • 8:00 AM – 9:00 AM PDT
    Biomedical Engineering Education Editorial Board Meeting (Invitation Only)
  • 8:00 AM – 9:00 AM PDT
    Student Affairs Committee Meeting
  • 8:00 AM – 9:30 AM PDT
    3D Bioprinting and Patterning of Tissues

    Keynote Speaker: Ibrahim Ozbolat, PhD – Penn State

    Moderator: Vinay V. Abhyankar – Rochester Institute of Technology

    Moderator: Kunal Mitra, PhD – Florida Institute of Technology

    Tissue Engineering

  • 8:00 AM – 9:30 AM PDT
    Beyond Responsible Conduct of Research to Discipline-Specific Training: Evaluating Insights from Faculty Experiences with Ethics in Biomedical Engineering Research
  • 8:00 AM – 9:30 AM PDT
    Bioengineering cellular models to study physiology

    Track Chair: Omid Veiseh – Rice University Department of Bioengineering

    Moderator: Mehdi Nikkhah – Arizona State University

    Moderator: Erika L. Cyphert, PhD (she/her/hers) – Cornell University/University of California San Francisco

    Cellular and Molecular Bioengineering

  • 8:00 AM – 9:30 AM PDT
    Biomechanics of Rehabilitation/Injury 1

    Moderator: Ken Fischer

    Moderator: Jenny Puetzer (she/her/hers) – Virginia Commonwealth University

    Biomechanics

  • 8:00 AM – 9:30 AM PDT
    BME Latin America
  • 8:00 AM – 9:30 AM PDT
    Cancer Immunoengineering, Immunomodulation and Immunotherapy I

    Track Chair: Jan Lammerding, PhD (he/him/his) – Cornell University

    Track Chair: Jessica Winter – The Ohio State University

    Moderator: Alexander Buffone

    Moderator: Marian Ackun-Farmmer, PhD (she/her/hers) – University of Maryland/Georgia Institute of Technology

    Cancer Technologies

  • 8:00 AM – 9:30 AM PDT
    Cardiovascular Regeneration and Stem Cells

    Keynote Speaker: Anahita Mojiri, PhD – Houston Methodist Research Institute

    Moderator: Wuqiang Zhu

    Moderator: Lakeshia J. Taite – University of Virginia

    Cardiovascular Engineering

  • 8:00 AM – 9:30 AM PDT
    Computational and Multiscale Modeling in Biomechanics

    Moderator: Reza Avaz

    Moderator: Pim Ooman

    Biomechanics

  • 8:00 AM – 9:30 AM PDT
    Concurrent Platform Sessions and Special Sessions Track (90 minutes)
  • 8:00 AM – 9:30 AM PDT
    Controlling intracellular trafficking to modulate cellular responses

    Track Chair: Omid Veiseh – Rice University Department of Bioengineering

    Moderator: Gregory Hudalla – University of Florida

    Moderator: Felipe Quiroz – Emory University and Georgia Tech

    Cellular and Molecular Bioengineering

  • 8:00 AM – 9:30 AM PDT
    Engineered vascularization: Angiogenesis, vasculogenesis and anastomosis

    Moderator: Lopamudra Das Ghosh

    Moderator: Daniel Alge, PhD – Texas A&M University

    Cardiovascular Engineering

  • 8:00 AM – 9:30 AM PDT
    Exploring Biomaterials for Enhanced Drug Delivery: Innovations, Challenges, and Future Directions

    Track Chair: Marissa Wechsler – The University of Texas at San Antonio

    Track Chair: Monica Hinds, PhD – Oregon Health & Science University

    Track Chair: Erika Moore – University of Maryland

    Track Chair: Brian Aguado – University of California, San Diego

    Moderator: Kevin J. McHugh, PhD (he/him/his) – Rice University

    Moderator: Joscelyn Mejias, PhD (she/her/hers) – Johns Hopkins University

    Biomaterials

  • 8:00 AM – 9:30 AM PDT
    Gastrointestinal Stem Cell and Tissue Engineering

    Moderator: Michael Blatchley, PhD (he/him/his) – University of Colorado Boulder

    Moderator: Erika L. Cyphert, PhD (she/her/hers) – Cornell University/University of California San Francisco

    Keynote Speaker: Hyun Jung Kim – Cleveland Clinic

    Tissue Engineering

  • 8:00 AM – 9:30 AM PDT
    Genetic tools

    Track Chair: Jiahe Li

    Track Chair: Ana M. Porras, PhD (she/her/hers) – University of Florida

    Moderator: Himani Sharma – University of Notre Dame

    Moderator: Owen McCarty – Oregon Health and Science University

    Technologies for Emerging Infectious Diseases

  • 8:00 AM – 9:30 AM PDT
    Global Health Technologies I

    Track Chair: Eduardo Reategui

    Track Chair: Gulden Camci-Unal (she/her/hers) – University of Massachusetts Lowell

    Moderator: Gulden Camci-Unal (she/her/hers) – University of Massachusetts Lowell

    Moderator: Eduardo Reátegui – The Ohio State university

    Global Health Technologies

  • 8:00 AM – 9:30 AM PDT
    Hepatic Tissue Engineering I

    Moderator: Chao Ma, PhD (he/him/his) – New York University Tandon School of Engineering

    Moderator: Donny Hanjaya-Putra, PhD (he/him/his) – Univeristy of Notre Dame

    Keynote Speaker: Linda Griffith, PhD – Massachusetts Institute of Technology

    Tissue Engineering

  • 8:00 AM – 9:30 AM PDT
    Imaging Cells, Molecules, Genomes, Tissues and Organs

    Moderator: Taimoor H. Qazi – Purdue University

    Moderator: Catherine E. Majors, PhD (she/her/hers) – Northwestern University

    Biomedical Imaging and Instrumentation

  • 8:00 AM – 9:30 AM PDT
    Imaging Strategies in Cancer Detection, Diagnosis, and Prognosis

    Track Chair: Jan Lammerding, PhD (he/him/his) – Cornell University

    Track Chair: Jessica Winter – The Ohio State University

    Moderator: Erica Pratt, PhD (she/her/hers) – Boston University

    Moderator: Lih Feng Cheow, PhD (he/him/his) – National University of Singapore

    Cancer Technologies

  • 8:00 AM – 9:30 AM PDT
    Inclusive Mentoring - Bringing Out Everyone’s Best in Mentoring Relationships
  • 8:00 AM – 9:30 AM PDT
    Industry Panel
  • 8:00 AM – 9:30 AM PDT
    Innovations in Immunomodulatory Biomaterials: Enhancing Regeneration, Targeting Diseases, and Reprogramming Immune Responses

    Track Chair: Marissa Wechsler – The University of Texas at San Antonio

    Track Chair: Monica Hinds, PhD – Oregon Health & Science University

    Track Chair: Erika Moore – University of Maryland

    Track Chair: Brian Aguado – University of California, San Diego

    Moderator: Grace G. Bushnell, PhD (she/her/hers) – University of Michigan

    Moderator: Gregory Hudalla – University of Florida

    Biomaterials

  • 8:00 AM – 9:30 AM PDT
    Mechanobiology and Biomechanics in Women's Health

    Moderator: Raffaella De Vita – Virginia Tech

    Moderator: Sara Arena

    Women's Health

  • 8:00 AM – 9:30 AM PDT
    Novel methods for systems biology

    Moderator: Jennifer Wilson – University of California Los Angeles

    Moderator: Ashlee N. Ford Versypt – University at Buffalo, The State University of New York

    Moderator: Aaron Meyer – University of California, Los Angeles

    Bioinformatics, Computational and Systems Biology

  • 8:00 AM – 9:30 AM PDT
    Optical, Spectroscopy and Microscopy I

    Biomedical Imaging and Instrumentation

  • 8:00 AM – 9:30 AM PDT
    Planning the Future of Advanced Biomanufacturing SIG
  • 8:00 AM – 9:30 AM PDT
    Point of Care Devices and Biosensors - Session 3

    Moderator: Yuliang Xie – Roy J. Carver Department of Biomedical Engineering, University of Iowa

    Moderator: shengjie zhai – University of Nevada Las Vegas

    Device Technologies and Biomedical Robotics

  • 8:00 AM – 9:30 AM PDT
    Scientific Careers Beyond Academia
  • 8:00 AM – 9:30 AM PDT
    Systems Immunology

    Track Chair: Elizabeth Wayne, PhD (she/her/hers) – Carnegie Mellon University

    Track Chair: John T. Wilson, Ph.D. – Vanderbilt University

    Track Chair: Kathryn Miller-Jensen – Yale University

    Moderator: Hao Yuan Kueh, PhD – Department of Bioengineering, University of Washington, Seattle, WA

    Moderator: Sepideh Dolatshahi, PhD – University of Virgina, Charlottesville

    Immunoengineering

  • 8:00 AM – 9:30 AM PDT
    The Role of Licensure and Certifications for Practicing Biomedical Engineers
  • 8:00 AM – 9:30 AM PDT
    Transforming BME Training to Ensure Equity and Justice I

    Track Chair: Stacey Finley (she/her/hers) – University of Southern California

    Track Chair: Kelly Stevens – University of Washington

    Track Chair: Brendan A.C. Harley – Department of Chemical and Biomolecular Engineering, University of Illinois Urbana Champaign

    Moderator: Santiago Correa, PhD – Columbia University

    Moderator: Jason Chang Marvin – Mass General Hospital and Harvard Medical School

    Social Transformation

  • 8:00 AM – 11:00 AM PDT
    Exhibit Hall Hours
  • 8:00 AM – 1:00 PM PDT
    Medtronic/BMES Student Design Competition 
  • 8:00 AM – 9:30 PM PDT
    Advances in Biomaterials Integration with Chips

    Track Chair: Marissa Wechsler – The University of Texas at San Antonio

    Track Chair: Monica Hinds, PhD – Oregon Health & Science University

    Track Chair: Erika Moore – University of Maryland

    Track Chair: Brian Aguado – University of California, San Diego

    Moderator: Ross A. Marklein (he/him/his) – University of Georgia

    Moderator: Bin Duan, PhD – University of Nebraska Medical Center

    Biomaterials

  • 9:30 AM – 10:00 AM PDT
    Learn how you can advance your future in medical device innovation and healthcare design with Johns Hopkins University’s master’s program in bioengineering innovation and design
  • 9:30 AM – 10:30 AM PDT
    Education Committee Meeting
  • 9:30 AM – 10:30 AM PDT
    Posters - Poster Session C with Refreshment Break
  • 10:30 AM – 11:30 AM PDT
    Plenary Session - NIH/NIBIB Lecture &  NIBIB Design by Biomedical Undergraduate Teams (DEBUT) Awards presentation 
  • 11:30 AM – 1:00 PM PDT
    Lunch on your own
  • 11:30 AM – 1:00 PM PDT
    Special Events - Gender Equity in BME Luncheon  (ticket purchase required)
  • 1:00 PM – 2:00 PM PDT
    Plenary Session - Wallace H. Coulter Award for Healthcare Innovation Lecture & Athanasiou Medal
  • 1:30 PM – 2:00 PM PDT
    A glimpse into the Wallace H Coulter Department of Biomedical Engineering at Georgia Tech and Emory
  • 1:30 PM – 4:30 PM PDT
    Exhibit Hall Hours
  • 2:00 PM – 3:30 PM PDT
    Advances in Biomaterials and Bioinks: Innovations in 3D Bioprinting

    Track Chair: Marissa Wechsler – The University of Texas at San Antonio

    Moderator: Brian Meckes, PhD – University of North Texas

    Moderator: Chia-Wen Chang, PhD – Institute for Genomic Biology, University of Illinois Urbana-Champaign

    Biomaterials

  • 2:00 PM – 3:30 PM PDT
    Advances in experimental and computational cellular and molecular bioengineering

    Track Chair: Omid Veiseh – Rice University Department of Bioengineering

    Moderator: Alexander Buffone, Jr., PhD (he/him/his) – New Jersey Institute of Technology

    Moderator: Alison Vander Roest – University of Michigan

    Cellular and Molecular Bioengineering

  • 2:00 PM – 3:30 PM PDT
    Biomechanics of Engineered Tissues

    Moderator: Taimoor H. Qazi – Purdue University

    Moderator: Ali Salifu

    Keynote Speaker: Warren Grayson – Johns Hopkins University

    Tissue Engineering

  • 2:00 PM – 3:30 PM PDT
    Biomechanics of Rehabilitation/Injury 2

    Moderator: Anita Singh

    Moderator: Joseph Towles, PhD (he/him/his) – Swarthmore College

    Biomechanics

  • 2:00 PM – 3:30 PM PDT
    Cancer Immunoengineering, Immunomodulation and Immunotherapy II

    Track Chair: Jan Lammerding, PhD (he/him/his) – Cornell University

    Track Chair: Jessica Winter – The Ohio State University

    Moderator: Kolade Adebowale, PhD (he/him/his) – Harvard University

    Moderator: Natasha Sheybani

    Cancer Technologies

  • 2:00 PM – 3:30 PM PDT
    Cardiovascular Tissue Engineering

    Moderator: Jun Liao – University of Texas at Arlington

    Moderator: Melissa Mendoza-Seale

    Cardiovascular Engineering

  • 2:00 PM – 3:30 PM PDT
    Cartilage II, Tendon, Ligament

    Moderator: Jason Chang Marvin – Mass General Hospital and Harvard Medical School

    Moderator: Brian Diekman, PhD – Joint Dept. of Biomedical Engineering, University of North Carolina at Chapel Hill and North Carolina State University

    Orthopedic and Rehabilitation Engineering

  • 2:00 PM – 3:30 PM PDT
    Concurrent Platform Sessions and Special Sessions Track (90 minutes)
  • 2:00 PM – 3:30 PM PDT
    Design Project Presentations for DEBUT Challenge (NIBIB/VentureWell)
  • 2:00 PM – 3:30 PM PDT
    Engineered Cancer Models for In Vitro Studies I

    Track Chair: Jan Lammerding, PhD (he/him/his) – Cornell University

    Track Chair: Jessica Winter – The Ohio State University

    Moderator: Ian Wong – Brown University

    Moderator: Grace G. Bushnell, PhD (she/her/hers) – University of Michigan

    Cancer Technologies

  • 2:00 PM – 3:30 PM PDT
    High Throughput/Scalable Production

    Moderator: Feng Guo, PhD (he/him/his) – Indiana University Bloomington

    Moderator: Tomas Gonzalez-Fernandez

    Biomanufacturing

  • 2:00 PM – 3:30 PM PDT
    Imaging Systems, Techniques, Deep Learning and Artificial Intelligence

    Moderator: Kennita Johnson, PhD (she/her/hers) – Joint Department of Biomedical Engineering at UNC and NC State

    Moderator: Kunal Mitra, PhD – Florida Institute of Technology

    Biomedical Imaging and Instrumentation

  • 2:00 PM – 3:30 PM PDT
    In Pursuit of Breakthroughs in Cancer Research: Integrating Engineering and Physical Sciences in Oncology
  • 2:00 PM – 3:30 PM PDT
    Inflammation and Wound Healing

    Moderator: Ana I. Salazar-Puerta, PhD (she/her/hers) – The Ohio State University

    Moderator: Gregory Hudalla – University of Florida

    Drug Delivery

  • 2:00 PM – 3:30 PM PDT
    Learning Experiences

    Moderator: Anne-Marie Ginn-Hedman, PhD – Texas A&M University Department of Biomedical Engineering

    Moderator: Sara Arena

    Biomedical Engineering Education

  • 2:00 PM – 3:30 PM PDT
    Making Labs More Inclusive and Accessible for Researchers with Disabilities
  • 2:00 PM – 3:30 PM PDT
    Matrix Mechanics in Tissue Engineering

    Moderator: Huaxiao Yang – University of North Texas

    Moderator: Lakeshia Tate

    Biomechanics

  • 2:00 PM – 3:30 PM PDT
    Micro/Nano Technologies for Medicine and Biology

    Moderator: Amber Doiron

    Moderator: Sangmoo Jeong

    Nano and Micro Technologies

  • 2:00 PM – 3:30 PM PDT
    Molecular tools and approaches to guide cellular responses

    Track Chair: Omid Veiseh – Rice University Department of Bioengineering

    Moderator: Madeleine Oudin – Tufts University

    Moderator: Nicholas Lamson, PhD (he/him/his) – Massachusetts Institute of Technology

    Cellular and Molecular Bioengineering

  • 2:00 PM – 3:30 PM PDT
    Musculoskeletal Tissue Engineering

    Keynote Speaker: Kent Leach – Department of Orthopedic Surgery, University of California, Davis

    Moderator: Jennifer Robinson, PhD (she/her/hers) – University of Washington

    Moderator: John Martin – University of Cincinnati

    Tissue Engineering

  • 2:00 PM – 3:30 PM PDT
    Navigating Med School Tracks
  • 2:00 PM – 3:30 PM PDT
    Navigating the Ethical Landscape: Challenges and Perspectives for International Biomedical Engineers in the US and How We Can All Help
  • 2:00 PM – 3:30 PM PDT
    Neuromodulation: Mechanisms and Emerging Technologies

    Moderator: Roy Lycke, Masters of Science in Computer Engineering and Doctor of Philosophy in Biomedical Engineering (he/him/his) – Rice University

    Moderator: Omid Yaghmazadeh, PhD (he/him/his) – New York University School of Medicine

    Moderator: Rebecca A. Frederick, PhD – University of Oregon

    Neural Engineering

  • 2:00 PM – 3:30 PM PDT
    Nurturing Nature's Wisdom: Exploring Natural and Bioinspired Biomaterials

    Track Chair: Marissa Wechsler – The University of Texas at San Antonio

    Track Chair: Monica Hinds, PhD – Oregon Health & Science University

    Track Chair: Erika Moore – University of Maryland

    Track Chair: Brian Aguado – University of California, San Diego

    Moderator: Mykel D. Green, PhD (he/him/his) – University of Texas, Austin

    Moderator: Alisa Isaac – UTSA

    Biomaterials

  • 2:00 PM – 3:30 PM PDT
    Omics methods, modeling, and analysis

    Moderator: John Hickey, PhD – Duke University

    Moderator: Ahmet F. Coskun – Georgia Institute of Technology

    Bioinformatics, Computational and Systems Biology

  • 2:00 PM – 3:30 PM PDT
    Optical, Spectroscopy and Microscopy II

    Track Chair: Karl Lewis

    Track Chair: Ria Mazumder, PhD (she/her/hers) – Widener University

    Moderator: Renita Horton

    Moderator: Erika L. Cyphert, PhD (she/her/hers) – Cornell University/University of California San Francisco

    Biomedical Imaging and Instrumentation

  • 2:00 PM – 3:30 PM PDT
    Point of Care Devices and Biosensors - Session 2

    Moderator: Thomas Roussel

    Moderator: Binh Tran

    Device Technologies and Biomedical Robotics

  • 2:00 PM – 3:30 PM PDT
    Poster Rapid Fire 2

    Moderator: Moriah Katt – West Virginia University

    Moderator: Jessica Larsen (she/her/hers) – Clemson University

    Moderator: XiaoYue Yang, PhD – University of Kentucky

    Drug Delivery

  • 2:00 PM – 3:30 PM PDT
    Q&A With Chapter Leaders, Make Your Chapter Thrive
  • 2:00 PM – 3:30 PM PDT
    The Young Innovators of Cellular and Molecular Bioengineering, Part 1
  • 2:00 PM – 3:30 PM PDT
    Therapeutics

    Moderator: Ching-An Peng, n/a – University of Idaho

    Moderator: Jiayu Liao – University of California, Riverside

    Technologies for Emerging Infectious Diseases

  • 2:00 PM – 3:30 PM PDT
    Transforming BME Training to Ensure Equity and Justice II

    Track Chair: Stacey Finley (she/her/hers) – University of Southern California

    Track Chair: Kelly Stevens – University of Washington

    Track Chair: Brendan A.C. Harley – Department of Chemical and Biomolecular Engineering, University of Illinois Urbana Champaign

    Moderator: Aidan E. Gilchrist (he/him/his) – University of California, Davis

    Moderator: Ayokunle Olanrewaju – University of Washington

    Social Transformation

  • 3:30 PM – 4:30 PM PDT
    Posters - Poster Session D 
  • 4:00 PM – 5:30 PM PDT
    Advances in Immune Engineering for Biomedical Applications: Manipulating Macrophage Responses, T-Cell Interactions, and Tumor Microenvironment

    Track Chair: Marissa Wechsler – The University of Texas at San Antonio

    Track Chair: Monica Hinds, PhD – Oregon Health & Science University

    Track Chair: Erika Moore – University of Maryland

    Track Chair: Brian Aguado – University of California, San Diego

    Moderator: Marian Ackun-Farmmer, PhD (she/her/hers) – University of Maryland/Georgia Institute of Technology

    Moderator: Carolyn Schutt Ibsen, Ph.D. – Oregon Health & Science University

    Biomaterials

  • 4:00 PM – 5:30 PM PDT
    Applications in Cellular and Molecular Bioengineering

    Track Chair: Omid Veiseh – Rice University Department of Bioengineering

    Moderator: Guohao Dai, Fellow, AHA AIMBE (he/him/his) – Northeastern University

    Moderator: Jamie Spangler, PhD – Johns Hopkins University

    Cellular and Molecular Bioengineering

  • 4:00 PM – 5:30 PM PDT
    Building Bioengineers for Advocacy, Public Trust, and Regulation

    Moderator: Stacey Finley (she/her/hers) – University of Southern California

    Moderator: Kelly Stevens – University of Washington

    Moderator: Brendan A.C. Harley – Department of Chemical and Biomolecular Engineering, University of Illinois Urbana Champaign

    Keynote Speaker: Dr. Dawn Beraud

    Social Transformation

  • 4:00 PM – 5:30 PM PDT
    Cellular Immunoengineering

    Track Chair: Elizabeth Wayne, PhD (she/her/hers) – Carnegie Mellon University

    Track Chair: John T. Wilson, Ph.D. – Vanderbilt University

    Track Chair: Kathryn Miller-Jensen – Yale University

    Moderator: Michelle Teplensky, PhD (she/her/hers) – Boston University

    Moderator: Santiago Correa, PhD – Columbia University

    Immunoengineering

  • 4:00 PM – 5:30 PM PDT
    Concurrent Platform Sessions and Special Sessions Track (90 minutes)
  • 4:00 PM – 5:30 PM PDT
    Current Topics in BME/BioE ABET Accreditation
  • 4:00 PM – 5:30 PM PDT
    Developmental Biology and Morphogenesis of Engineered Tissues

    Moderator: Tracy Hookway – SUNY Binghamton

    Moderator: Vasudha Srivastava, PhD – University of California San Francisco

    Keynote Speaker: Matthew Kutys, PhD (he/him/his) – University of California, San Francisco

    Tissue Engineering

  • 4:00 PM – 5:30 PM PDT
    Disc, Tendon, Ligament

    Moderator: Jennifer Nichols – University of Florida

    Moderator: Robin Queen – Virginia Polytechnic Institute and State University

    Orthopedic and Rehabilitation Engineering

  • 4:00 PM – 5:30 PM PDT
    Emerging theme: Lymphatics in cardiovascular disease

    Keynote Speaker: J. Brandon Dixon, Ph.D – Georgia Institute of Technology

    Moderator: Abhishek Jain, PhD – Texas A&M University

    Moderator: Esak Lee, PhD – Cornell University

    Cardiovascular Engineering

  • 4:00 PM – 5:30 PM PDT
    Engineered Cancer Models for In Vitro Studies II

    Track Chair: Jan Lammerding, PhD (he/him/his) – Cornell University

    Track Chair: Jessica Winter – The Ohio State University

    Moderator: Mai Ngo, PhD (she/her/hers) – Boston University

    Moderator: David T. Corr, PhD (he/him/his) – Rensselaer Polytechnic Institute

    Cancer Technologies

  • 4:00 PM – 5:30 PM PDT
    Engineered Immune Models

    Track Chair: Elizabeth Wayne, PhD (she/her/hers) – Carnegie Mellon University

    Track Chair: John T. Wilson, Ph.D. – Vanderbilt University

    Track Chair: Kathryn Miller-Jensen – Yale University

    Moderator: Kolade Adebowale, PhD (he/him/his) – Harvard University

    Moderator: Abhinav Acharya

    Immunoengineering

  • 4:00 PM – 5:30 PM PDT
    Engineering Neural Interfaces

    Moderator: Vasileios Christopoulos, Dr. (he/him/his) – University of California, Riverside

    Moderator: Brent Winslow

    Moderator: Ana Hernandez-Reynoso

    Neural Engineering

  • 4:00 PM – 5:30 PM PDT
    Experiential learning and Problem solving

    Moderator: Charles Peak

    Moderator: James Furmato

    Biomedical Engineering Education

  • 4:00 PM – 5:30 PM PDT
    Fostering Accessible and Inclusive Research Environments Within Academia to Recruit, Support, And Retain Marginalized And Minoritized Communities
  • 4:00 PM – 5:30 PM PDT
    Graduate School Panel
  • 4:00 PM – 5:30 PM PDT
    Immune Regulation and Tolerance

    Track Chair: Elizabeth Wayne, PhD (she/her/hers) – Carnegie Mellon University

    Track Chair: John T. Wilson, Ph.D. – Vanderbilt University

    Track Chair: Kathryn Miller-Jensen – Yale University

    Moderator: Daniel Abebayehu

    Moderator: Thomas A. Werfel – University of Mississippi

    Immunoengineering

  • 4:00 PM – 5:30 PM PDT
    Immunoengineering cellular responses

    Track Chair: Omid Veiseh – Rice University Department of Bioengineering

    Moderator: Michael J. Mitchell – University of Pennsylvania

    Moderator: Marian Ackun-Farmmer, PhD (she/her/hers) – University of Maryland/Georgia Institute of Technology

    Cellular and Molecular Bioengineering

  • 4:00 PM – 5:30 PM PDT
    Lightning Talks in Neural Engineering

    Moderator: Huiliang Wang, PhD – Department of Biomedical Engineering, The University of Texas at Austin

    Moderator: Aysegul Gunduz

    Moderator: Rick Liao

    Neural Engineering

  • 4:00 PM – 5:30 PM PDT
    Magnetic Resonance Imaging and Applications

    Moderator: Christopher Arena

    Moderator: Lik Chuan Lee – Michigan State University

    Biomedical Imaging and Instrumentation

  • 4:00 PM – 5:30 PM PDT
    Mechanics of the Respiratory System

    Moderator: Patrick Link, PhD (he/him/his) – Mayo Clinic

    Moderator: Xi (Charlie) Ren

    Biomechanics

  • 4:00 PM – 5:30 PM PDT
    Mechanobiology of Stem Cell Engineering

    Moderator: Soham Ghosh, PhD (he/him/his) – Colorado State University

    Moderator: Beu P. Oropeza, PhD (she/her/hers) – Stanford University

    Biomechanics

  • 4:00 PM – 5:30 PM PDT
    Micro/Nano Technologies in Molecular and Cellular Bioengineering

    Moderator: Natalia Higuita-Castro, Ph.D. (she/her/hers) – The Ohio State University

    Moderator: Huaxiao Yang – University of North Texas

    Nano and Micro Technologies

  • 4:00 PM – 5:30 PM PDT
    Molecular engineering of cellular responses

    Track Chair: Omid Veiseh – Rice University Department of Bioengineering

    Moderator: Isaac Hilton, PhD – Rice University

    Moderator: Taimoor H. Qazi – Purdue University

    Cellular and Molecular Bioengineering

  • 4:00 PM – 5:30 PM PDT
    Nano and Micro Technologies for Molecular Analysis

    Moderator: Anwesha Sarkar – Iowa State University

    Moderator: shengjie zhai – University of Nevada Las Vegas

    Nano and Micro Technologies

  • 4:00 PM – 5:30 PM PDT
    Physics-informed modeling of living systems

    Moderator: Reza Avaz

    Moderator: Ashlee N. Ford Versypt – University at Buffalo, The State University of New York

    Bioinformatics, Computational and Systems Biology

  • 4:00 PM – 5:30 PM PDT
    Regenerative Medicine and Biomechanics

    Track Chair: Marissa Wechsler – The University of Texas at San Antonio

    Track Chair: Monica Hinds, PhD – Oregon Health & Science University

    Track Chair: Erika Moore – University of Maryland

    Track Chair: Brian Aguado – University of California, San Diego

    Moderator: Dany Munoz Pinto

    Moderator: Nehal Ibrahim Abu-Lail, PhD (she/her/hers) – University of Texas at San Antonio

    Biomaterials

  • 4:00 PM – 5:30 PM PDT
    Screening tools for therapeutics

    Moderator: Isha Mutreja, PhD (she/her/hers) – University of Minnesota

    Moderator: Wilson Poon – University of Texas at El Paso

    Drug Delivery

  • 4:00 PM – 5:30 PM PDT
    The Young Innovators of Cellular and Molecular Bioengineering, Part 2
  • 4:00 PM – 5:30 PM PDT
    Uterine Pathologies

    Moderator: Stacey C. Schutte, PhD (she/her/hers) – University of Cincinnati

    Moderator: Adrienne K. Scott, n/a – University of Colorado Boulder

    Women's Health

  • 6:00 PM – 9:00 PM PDT
    Special Event - BMES Reception 
  • Saturday, October 14, 2023
  • 7:00 AM – 12:00 PM PDT
    Registration Badge Pickup
  • 8:00 AM – 9:30 AM PDT
    Bioinspiried/Biomimetic Micro-Nanosystems for Biomedicine

    Moderator: Siwei Zhao – University of Nebraska Medical Center

    Nano and Micro Technologies

  • 8:00 AM – 9:30 AM PDT
    Cancer Applications in Cellular and Molecular Bioengineering

    Track Chair: Omid Veiseh – Rice University Department of Bioengineering

    Moderator: Rebecca Scott, PhD (she/her/hers) – University of Oklahoma

    Moderator: Madeleine Oudin – Tufts University

    Cellular and Molecular Bioengineering

  • 8:00 AM – 9:30 AM PDT
    Concurrent Platform Sessions and Special Sessions Track (90 minutes)
  • 8:00 AM – 9:30 AM PDT
    Drug Delivery Systems for Immunomodulation

    Track Chair: Elizabeth Wayne, PhD (she/her/hers) – Carnegie Mellon University

    Track Chair: John T. Wilson, Ph.D. – Vanderbilt University

    Track Chair: Kathryn Miller-Jensen – Yale University

    Moderator: Scott Wilson, n/a – Johns Hopkins University

    Moderator: John T. Wilson, Ph.D. – Vanderbilt University

    Immunoengineering

  • 8:00 AM – 9:30 AM PDT
    Engineering approaches for the assessment of thrombosis & hemostasis

    Moderator: Keefe Manning, PhD – The Pennsylvania State University

    Moderator: Valerie Tutwiler – Rutgers-State University of New Jersey

    Cardiovascular Engineering

  • 8:00 AM – 9:30 AM PDT
    Engineering the Stem Cell Microenvironment

    Track Chair: Marissa Wechsler – The University of Texas at San Antonio

    Track Chair: Monica Hinds, PhD – Oregon Health & Science University

    Track Chair: Erika Moore – University of Maryland

    Track Chair: Brian Aguado – University of California, San Diego

    Moderator: Kolade Adebowale, PhD (he/him/his) – Harvard University

    Moderator: Moriah Katt – West Virginia University

    Biomaterials

  • 8:00 AM – 9:30 AM PDT
    Hepatic Tissue Engineering II

    Moderator: Alexander Buffone, Jr., PhD (he/him/his) – New Jersey Institute of Technology

    Moderator: Hae Lin Jang

    Keynote Speaker: Quinton Smith, PhD – University of California, Irvine

    Tissue Engineering

  • 8:00 AM – 9:30 AM PDT
    Hitchhiking on and targeting cells

    Moderator: Simone A. Douglas-Green, PhD (she/her/hers) – Massachusetts Institute of Technology

    Moderator: Anthony McGoron

    Drug Delivery

  • 8:00 AM – 9:30 AM PDT
    Innovations in Bioresorbable Scaffolds and Smart Implants: Advances in Additive Manufacturing

    Track Chair: Marissa Wechsler – The University of Texas at San Antonio

    Track Chair: Monica Hinds, PhD – Oregon Health & Science University

    Track Chair: Erika Moore – University of Maryland

    Track Chair: Brian Aguado – University of California, San Diego

    Moderator: Sophia Orbach

    Moderator: Christopher Contag, PhD – The Institute for Quantitative Health Science and Engineering - Michigan State University

    Biomaterials

  • 8:00 AM – 9:30 AM PDT
    Innovations in Nano and Micro Biosensing and Bioanalysis

    Moderator: Elain Fu – Oregon State University

    Moderator: Leopold Green – Purdue University

    Nano and Micro Technologies

  • 8:00 AM – 9:30 AM PDT
    Microfluidic Engineering for Biomedical Applications

    Moderator: Isha Mutreja, PhD (she/her/hers) – University of Minnesota

    Nano and Micro Technologies

  • 8:00 AM – 9:30 AM PDT
    Molecular Mechanobiology

    Moderator: Jian Zhang, PhD (he/him/his) – Department of Biomedical Engineering, University of Arkansas, Fayetteville, AR

    Moderator: Deborah Leckband, PhD – University of Illinois at Urbana-Champaign

    Biomechanics

  • 8:00 AM – 9:30 AM PDT
    Neuro-Therapeutics and Neuro-Regenerative Medicine

    Keynote Speaker: Sarah Stabenfeldt, PhD (she/her/hers) – Arizona State University

    Moderator: Gabriela Romero – University of Texas at San Antonio

    Moderator: Eleana Manousiouthakis, PhD (she/her/hers) – University of Florida

    Neural Engineering

  • 8:00 AM – 9:30 AM PDT
    Protein engineering and nanotechnology applications in cellular and molecular bioengineering

    Track Chair: Omid Veiseh – Rice University Department of Bioengineering

    Moderator: Kevin J. McHugh, PhD (he/him/his) – Rice University

    Moderator: Elizabeth Proctor (she/her/hers) – Penn State University

    Cellular and Molecular Bioengineering

  • 8:00 AM – 9:30 AM PDT
    Wearable and Interventional Devices - Session 1

    Moderator: Woon-hong Yeo – Georgia Institute of Technology

    Moderator: Maral Mousavi (she/her/hers) – University of Southern California

    Device Technologies and Biomedical Robotics

  • 9:30 AM – 10:30 AM PDT
    Posters - Poster Session E
  • 10:30 AM – 11:30 AM PDT
    Plenary Session - Rita Schaffer Young Investigator Award Lecture, and Mid-Career Award & Presentation of BMES Journal Awards
  • 11:30 AM – 12:30 PM PDT
    Lunch on your own
  • 12:30 PM – 2:00 PM PDT
    Biomaterial Scaffolds: From Neurovascular Models to Dental Pulp Regeneration

    Track Chair: Marissa Wechsler – The University of Texas at San Antonio

    Track Chair: Monica Hinds, PhD – Oregon Health & Science University

    Track Chair: Erika Moore – University of Maryland

    Track Chair: Brian Aguado – University of California, San Diego

    Moderator: Eleana Manousiouthakis, PhD (she/her/hers) – University of Florida

    Moderator: Timothy O'Shea – Boston University

    Biomaterials

  • 12:30 PM – 2:00 PM PDT
    Concurrent Platform Sessions and Special Sessions Track (90 minutes)
  • 12:30 PM – 2:00 PM PDT
    Global Health Technologies II

    Track Chair: Gulden Camci-Unal (she/her/hers) – University of Massachusetts Lowell

    Track Chair: Eduardo Reategui

    Moderator: Eduardo Reátegui – The Ohio State university

    Moderator: Gulden Camci-Unal (she/her/hers) – University of Massachusetts Lowell

    Global Health Technologies

  • 12:30 PM – 2:00 PM PDT
    Innovations in cardiovascular biosensors and medical devices

    Moderator: Enrique Alvarez Vazquez, PhD – University of North Dakota

    Moderator: Lichao Tang (he/him/his) – Northwestern University

    Cardiovascular Engineering

  • 12:30 PM – 2:00 PM PDT
    Nature's Inspiration: Exploring Natural and Bioinspired Biomaterials

    Track Chair: Marissa Wechsler – The University of Texas at San Antonio

    Track Chair: Monica Hinds, PhD – Oregon Health & Science University

    Track Chair: Erika Moore – University of Maryland

    Track Chair: Brian Aguado – University of California, San Diego

    Moderator: Donny Hanjaya-Putra, PhD (he/him/his) – Univeristy of Notre Dame

    Moderator: Ali Salifu

    Biomaterials

  • 12:30 PM – 2:00 PM PDT
    Neural and Neurovascular Tissue Engineering

    Moderator: Timothy O'Shea – Boston University

    Moderator: Hae Lin Jang

    Keynote Speaker: Taher HOSSAIN Saif (he/him/his) – Univ of illinois urbana Champaign

    Tissue Engineering

  • 12:30 PM – 2:00 PM PDT
    Neuromuscular and Brain Biomechanics

    Moderator: Rodrigo Osuna Orozco

    Moderator: Walt Baxter

    Biomechanics

  • 12:30 PM – 2:00 PM PDT
    Peptide, Protein and Vaccine Delivery

    Track Chair: Daniel Gallego-Perez, PhD (he/him/his) – The Ohio State University

    Moderator: Ana I. Salazar-Puerta, PhD (she/her/hers) – The Ohio State University

    Moderator: Tatiana Z. Cuellar-Gaviria, PhD (she/her/hers) – The Ohio State University

    Drug Delivery

  • 12:30 PM – 2:00 PM PDT
    Representation in BME Research and Data for Health Equity II

    Track Chair: Stacey Finley (she/her/hers) – University of Southern California

    Track Chair: Kelly Stevens – University of Washington

    Track Chair: Brendan A.C. Harley – Department of Chemical and Biomolecular Engineering, University of Illinois Urbana Champaign

    Moderator: Olivia Lanier, PhD (she/her/hers) – University of Texas, Austin

    Social Transformation

  • 12:30 PM – 2:00 PM PDT
    Sports/Rehab Biomechanics

    Moderator: Robin Queen – Virginia Polytechnic Institute and State University

    Moderator: Changjin Huang – Nanyang Technological University

    Biomechanics

  • 12:30 PM – 2:00 PM PDT
    Translational Studies in Neural Engineering

    Moderator: Joon Shim

    Moderator: Lauren Savannah Dewberry, PhD (she/her/hers) – University of Florida

    Neural Engineering

  • 12:30 PM – 2:00 PM PDT
    Translational systems modeling

    Moderator: Aaron Meyer – University of California, Los Angeles

    Moderator: Ashlee N. Ford Versypt – University at Buffalo, The State University of New York

    Bioinformatics, Computational and Systems Biology